Nova adresa foruma: www.vampireheart.net
Ovaj forum je preseljen na novu adresu:

www.vampireheart.net

Join the forum, it's quick and easy

Nova adresa foruma: www.vampireheart.net
Ovaj forum je preseljen na novu adresu:

www.vampireheart.net
Nova adresa foruma: www.vampireheart.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

little help

5 posters

Ići dole

little help Empty little help

Počalji od LinDe Pet Maj 22, 2009 3:50 pm

Ovako,oduvek me zanima književost,uživam u čitanju i pisanju.Bila sam na jednom seminaru pisaca i shvatila sam da posle nekoliko godina pauze želim ponovo da pišem,i da imam inspiraciju ali ne onoliko koliko mi treba.Pitanje za sve zainteresovane da li bi dali neki predlog koju knjigu da pročitam da me dodatno motiviše i pokrene?Žanr je ne bitan,samo da je knjiga kvalitetna Very Happy

Hvala svima koji se odazovu :*
LinDe
LinDe
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 6370
Godina : 35
Location : Novi Sad
Joined : 11.02.2009

http://www.myspace.com/lindegug

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od Lenore Ned Maj 24, 2009 10:57 pm

Evo stručnog saveta.
Nije obavezno da non-stop čitaš da bi pisala. Jeste poželjno, ali više zbog negovanja neke jezičke kulture, usvajanja određenih stilskih formacija, narativnih postupaka, pročišćenog načina literarnog izražavanja itd. Iz mog dosadašnjeg iskustva, ljudi uglavnom pišu u stilu ili žanru koji najviše vole da čitaju. I rodu, dakako. Npr, ako najviše uživaš u poeziji, most likely ćeš i pisati poeziju, a ne prozu, mada to nije pravilo.
E, sad, ako želiš da kreneš nešto sistematski da čitaš, ja ti preporučujem da se uhvatiš žanra ili epohe koji najviše odgovaraju tvom senzibilitetu. Ono što pokušavam da kažem je sledeće: nekome će npr. Tolstoj pružiti mnogo inspiracije i postupaka kojima će se poslužiti u pisanju, dok će mene ostaviti krajnje ravnodušnom u tom smislu, koliko god ga ja cenila kao pisca.
Savetujem ti da se prisetiš šta si najviše volela da čitaš ranije, dok si redovno čitala, i da ustanoviš koja je to vrsta književnosti u kojoj najviše uživaš i koja te najviše uzbuđuje. Kad se na taj način odrediš, lakše ću ti preporučiti konkretno štivo koje te neće daviti, nego će te zaista podstaći da i sama počneš da pišeš.
Toliko mogu da ti pomognem u ovom trenutku.
Lenore
Lenore
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 4370
Godina : 42
Location : Mračno potkrovlje
Joined : 19.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od LinDe Ned Maj 24, 2009 11:06 pm

Mislim da je tu i nastao moj problem,nikad se nisam držala žanra već sam lutala.Hvala na savetima u svakom slučaju,svaka informacija je korisna.
LinDe
LinDe
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 6370
Godina : 35
Location : Novi Sad
Joined : 11.02.2009

http://www.myspace.com/lindegug

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od VilleLover Sre Sep 09, 2009 3:31 am

e mogu valjda ovde ovo da postavim.
Treba mi analiza Rilkeove pesme "Ljubavna pesma", ali bas i nisam vicna analiziranju dela.Pogotovu ne pesama koje pripadaju moderni, to mi je bas ono...
Ja radim to veoma povrsno, da kazem...ne udubljujem se u tematiku, znacenje simbola itd, a to je ono sto moja prof. trazi, tako da bilo kakva pomoc vezana za analizu ove pesme bice mi onoo extra!Nema bolje Smile

this is the song, rite?Ako se nisam zjb Very Happy (nisam sigurna za deo nakon zvezdica...uglavnom nalazim na netu bez tog dela, a nadjoh jedan i sa njim-al' mi nesto i ne ide sa ostatkom pesme, nema logike.al' reko' bolje da postavim ovako, pa ako je visak nmvz Very Happy)

Ljubavna pesma

Kako da dušu sputam, da se tvoje ne takne?
Kako, mimo tebe, njom da grlim stvari i daljine?
Ah, rado bih je sklonio na koje
zaboravljeno mesto u sred tmine,
u neki izgubljeni kut, u kom
neće je tvoje njihati dubine.
Al' ipak, sve što dodirne nas dvoje
ko gudalo nas neko spaja, koje
iz dveju struna jedan mami glas.
Na kom instrumentu?
Ko nas satka?
I koji ovo svirač drži nas?
O, pesmo slatka.


***

Ovo je čežnja: sred talasa biti
i nemati u vremenu svoj stan.
I to su želje: pritajene niti
koje za večnost vezuju naš dan.

I to je život. Dok ne dođe jedan
čas drevni, najsamotniji od svih,
drukčiji od svih ostalih, i čedan
presretne večnost uz osmejak tih.


nadam se da ce neko videti ovo do sutra pre 2 Smile
VilleLover
VilleLover
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 7114
Godina : 31
Location : Uzice
Joined : 29.07.2008

http://www.myspace.com/akica

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od Beautiful_Soul_Girl93 Sre Sep 09, 2009 6:04 pm

Hah, bolje da ti Lenore ili Linde pomognu oko ovoga, ili iko kome to stvarno ide i ko radi to s uzhivanjem... Meni mozhe da ide kad se uzhivim (a to je samo na chasu, uglavnom), ali ovako, nema shanse... Sad
Beautiful_Soul_Girl93
Beautiful_Soul_Girl93
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 4087
Godina : 30
Location : Novi Sad
Joined : 07.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od DarkRazorblade Sre Sep 09, 2009 7:07 pm

E ja ne mogu da razmisljam o tome, sry ali ubi me ova jebena skola.
Bolje bi bilo da Lenore ili LinDe dodji sto pre....
DarkRazorblade
DarkRazorblade
HIM dolazi u Srbiju!Trčiš po karte i postaješ moderator
HIM dolazi u Srbiju!Trčiš po karte i postaješ moderator

Total posts : 1275
Location : SomewhereInTheDark
Joined : 17.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od VilleLover Sre Sep 09, 2009 10:43 pm

E pa onda cekam beloved Lenore Smile
Pomeren mi je rok do petka(al' ujutru, nisam druga smena tad), tako da bih bila nevidjeno zahvalna kad bi mi neko ovo analizirao.
Moje prvo misljenje je bilo da je pesma simbol za zenu u koju je zaljubljen i da on pati zbog te kao neuzvracene ljubavi...ali sam posle 5og citanja skapirala da je verovatnije da on poslednjim stihom "O, pesmo slatka." ustvari otkriva da je ovo pesma o pesmi.
U ostalim stihovima nas navodi da pomislimo da se radi o zeni, ali u poslednjem govori da je u pitanju pesma.
i u prvih par stihova mislim da govori o tome kako nikad ne bi mogao da prestane sa pisanjem, jer mu je to nezamislivo...kako ne bi mogao, pored pisanja koje postoji, da grli neke druge stvari i daljine..

pa mi recite sta mislite da je tacno od ova dva "tumacenja" i ako moze neko da mi rastumaci onako po delovima, pogotovo ovo pri kraju "na kom smo instrumentu" itd
VilleLover
VilleLover
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 7114
Godina : 31
Location : Uzice
Joined : 29.07.2008

http://www.myspace.com/akica

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od Lenore Sre Sep 09, 2009 11:59 pm

Bravo, mala.
Nemam mnogo vremena sad, tako da ću ovako preliminarno samo da ti dam neke smernice za razmišljanje, pa sutra popodne možemo malo ozbiljnije da je proradimo.
Elem: pogodila si, on nas prvo možda navodi da pomislimo na ljubav u vidu neke žene, da bi se u drugoj polovini pesme ispostavilo da se radi o samoj pesmi, tj. o umetnosti koja je njegova jedina prava ljubav.
U vezi s tim, važno je znati da je Rilke jedan od retkih pesnika koji je bio 100% umetnik, u smislu da je toliko bolno bio svestan toga, da je to zaista bilo njegovo najdublje životno ubeđenje. Mnoge njegove pesme se tiču same umetnosti.
Suština ove pesme je u tome da pesnik (tj. "lirsko JA") vidi sebe u jedinstvu sa svojom umetnošću, on shvata da ne može ni da postoji nezavisno od nje ili razdvojen od nje. Sa jedne strane, od bi voleo da može da se sakrije od nje, da može da bude slobodan od nje:
Ah, rado bih je sklonio na koje
zaboravljeno mesto u sred tmine,
u neki izgubljeni kut, u kom
neće je tvoje njihati dubine.

Ali, sa druge strane, on je svestan da to njegovo jedinstvo sa umetnošću, iako mu je na neki način teško i pritiska ga, predstavlja nešto posebno, neverovatno i neponovljivo, nešto čemu vredi žrtvovati ličnu (verovatno društvenu) slobodu i na kraju čitavu svoju ličnost jer je to nešto božansko:

Al' ipak, sve što dodirne nas dvoje
ko gudalo nas neko spaja, koje
iz dveju struna jedan mami glas.

Na samom kraju pesme, on očigledno ne nalazi način da se odupre umetnosti, u potpunosti joj se predaje, i postavlja pitanje koje će - naravno - ostati bez odgovora: šta je umetnost? šta je život? šta je ljudski duh? i da li je umetnost zapravo božanska?

Na kom instrumentu?
Ko nas satka?
I koji ovo svirač drži nas?
O, pesmo slatka.

Svirač = bog?

Poslednji stih, "O, pesmo slatka", mogao bi da se protumači kao njegov vapaj iz nemoći 1) da se odupre tom porivu koji ga uvek vraća u naručje umetnosti i 2) da shvati njenu suštinu.

Eto, toliko sam uspela ovako na prvu da se setim.
Lenore
Lenore
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 4370
Godina : 42
Location : Mračno potkrovlje
Joined : 19.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od VilleLover Čet Sep 10, 2009 11:05 pm

Bravo, mala.
haha Smile

Lenore, znaci ne verujem koliko si ( smart Smile ) mi pomogla!
Hvala ti punooo...znaci, ne znam kako da ti se zahvalim (samo reci Smile ) !
Ne moras se vise cimati oko ovoga, sada mi je, ono, cela pesma jasna, tako da cu ja da smaram ljude ceo cas analizirajuci je ^^

Bice ovo great (a mislila sam da ce mi biti jedan od najmucnijih casova Very Happy)

little help 186961

little help 188667 little help 188667 little help 188667
VilleLover
VilleLover
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 7114
Godina : 31
Location : Uzice
Joined : 29.07.2008

http://www.myspace.com/akica

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od Lenore Čet Sep 10, 2009 11:21 pm

Ok, darling! Drago mi je što ti je pomoglo, ionako ne verujem da bih imala vremena da izbunarim sad još nešto, pošto bog sveti zna gde su mi te beleške.
Javi sutra kako je bilo!
Lenore
Lenore
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 4370
Godina : 42
Location : Mračno potkrovlje
Joined : 19.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od LinDe Čet Jan 07, 2010 9:53 pm

Hm ovu temu sam postavila i zaboravila na nju XD
VilleLover sry što nisam i ja stigla da pomognem,negde sam imala urađeno pa sam ti mogla poslati ali jbg šta sad Neutral
LinDe
LinDe
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 6370
Godina : 35
Location : Novi Sad
Joined : 11.02.2009

http://www.myspace.com/lindegug

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od VilleLover Čet Jan 07, 2010 10:10 pm

Ej, ma nikakav problem Wink
I love you
VilleLover
VilleLover
HIM expert!
HIM expert!

Total posts : 7114
Godina : 31
Location : Uzice
Joined : 29.07.2008

http://www.myspace.com/akica

Nazad na vrh Ići dole

little help Empty Re: little help

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu